Moskova Üniversiteleri

Moskova Devlet Üniversitesi (Lomonosov) Rusya Federasyonun en eski, en büyük ve en prestijli üniversitesi olup, 12 Ocak 1755 yılında Rus bilim adamı Mikhail Lomonosov’un liderliğinde kurulmuştur. Kuruluş günü Rusya’da öğrenci günü olarak günümüzde kutlanmaktadır. Bu köklü üniversite eğitim gören öğrencilerin sayısı yaklaşık olarak 45.000’dir. Bu öğrencilerin yaklaşık 5000 e yakını yabancı uyruklu öğrencilerdir. Üniversite bünyesinde çalışan personel sayısı yaklaşık 14.500 civarındadır. Bunların 1000 e yakını doçent ve profesör olup, 5000’e yakını ise öğretim ve araştırma görevlisidir.

Lomonosof Moskova Devlet Üniversitesinde normal süreçlerde bir lisans programının tamamlanma süresi 4 ila 6 yıldır. Eğitim sürecinin son döneminde, öğrencinin bağımsız araştırma sonuçları, kamuoyu bölümü toplantısında, nihai kağıt formunda sunulur.

Moskova Devlet Üniversitesi’nin içerisinden birçok Nobel ödüllü bilim adamları çıkmıştır. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi içerisinde günümüzde 27 fakültesi bulunmaktadır. Lomonosov Moskova Devlet Üniversite’nin eğitim dili Rusça’dır.

Moskova Devlet Üniversitesi içerisinde lisans, yüksek lisans ve Doktora programları mevcuttur. Moskova Devlet Üniversitesi içerinde ayrıca kısa süreli veya uzun süreli Rusça dil eğitimi de verilmektedir.

Moskova Devlet Üniversitesi yabancı öğrenci politikası gereğince yabancı öğrencilere gereken kolaylık ve hoşgörü fazlası ile göstermektedir.

“QS World University Rankings” 2022 sıralamasına göre dünya sıralamasında dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasına Rusya’dan 11 üniversite girdi. “Moskova Lomonosov Devlet Üniversitesi İlk 78 Üniversite İçerisindedir.”

Bölümler Rusça İngilizce Y. Lisans
Mekanik ve Matematik Fakültesi      
Ekonomi      
İşletme Yönetimi Yüksek Okulu      
Hukuk      
Gazetecilik      
Temel Tıp      
Fen Bilimleri      
Dünya Politikası      
Güzel Sanatlar ve Sahne Sanatları      
Mütercim Tercümanlık      
Hesaplamalı Matematik      
Fizik Sosyoloji      
Kimya      
Biyoloji      
Biomühendislik      
Bioinformasyon      
Jeoloji      
Coğrafya      
Malzemeler Bilimi      
Tarih      
Filoloji      
Felsefe      

Daha Fazla Bilgi Alın

Eğitim programları hakkında daha fazla bilgi almak için alt tarafdaki formu bize gönderebilirsiniz.

    Runi Yurtdışı Eğitim Markasıdır © 2023. Tüm Hakları Gizlidir.

    Hemen Arayın