Rusya Saratov Şehri

Rusya’nın Moskova ve St.petersburg dan sonra gelen büyük şehirlerinden biridir.1 milyona nufusa ve anakarasal bir iklime sahiptir. Saratov, yaşam ve eğitim için büyük bir şehirdir. Volga bölgesinin en büyük bilimsel, eğitici ve kültürel merkezidir.Yaklaşık 400 küsür yaşında olan şehir endüstriyel ve kültürel Rusya şehirlerinden biridir.Şehirde toplamda 9 üniversite bulunmaktadır.Şehrin mimarisi göz alıcı olup şehrin her yerinde geniş yeşillik alanlar bulabilmek mümkündür.

Beyoğlu caddesini andıran nemetskaya ile ayrı bir havaya bürünmüştür.Rusya’da sosyal ve kültürel etkinliklere yüksek önem verilmektedir. Bu yüzden şehirde opera, tiyatro, müzikal kompleksler ,sirk gibi birçok kültürel amaçlı binalar insanlara hizmet vermektedirler. Tarihi eser binaları ,katedraller, kliseler şehrin tarihini saklı tutar.Türk,Tatar,Alman,Çin,Japon ve kafkas mutfaklarının restaurantları mevcuttur. Saratov yükseköğretim, araştırma, bilimsel ve proje faaliyetlerinin merkezi olarak Saratov Devlet Üniversitesi ile Rusya’da bilinir. Makine yapım, petrol ve kimya sanayi Saratov şehrinde gelişmiştir.Sovyet zamanında Saratov ülkenin güneydoğusundaki bir sanayi merkezi olmuştur. Günümüzde şehir Volga bölgesinde önemli bir sanayi merkezidir.

Avrupa’nın en uzun tek başına duran yapısı olan Ostankino Kulesi’ne, yine Avrupa’nın en yüksek gökdeleni unvanına sahip Federation Tower’a ev sahipliği yapar.
Coğrafi Konum

Saratov Şehri Volga nehri ile içiçedir. Volga nehri şehrin gelişmesindeki en büyük faktördür.Rusya’da Saratov’da Volga Nehri’nin(Rus tabiriyle Volga denizi) üzerinden geçen, 2803.7 metre uzunluğundaki köprü 1965’de açıldığında rusya-saratovvvAvrupa’nın en uzun köprüsüydü.Uzaya ilk çıkan insan Yuri Gagarin ve Ünlü milyarder İngiliz Chealsea kulubünün sahibi Roman Abromoviç Saratov doğumludurlar.Yuri gagarin uzaydan dönüşünde Saratov’a iniş yapmıştır.PFC Sokol şehrin futbol takımı olup Rus ikinci liginden yükselmek için uğraş vermektedir. Saratov basketbol takımı Avtodor ve bir buz hokeyi takımı Kristall Saratov bulunur. Şehrin volga nehri kıyısında büyük bir limanı vardır. Saratov’un en bilindik uğrak yerlerinden Zafer parkı içerisinde 2.dünya savaşından kalma harp teçhizatları ile o günlere ışık tutmaktadır

Parkın içerisinde yer alan sokolov tepesinden Saratov şehrine panaromik bakış atmak insanı büyüler. Yine Zafer parkının içerisinde 2.dünya savaşında sovyet askeri olarak savaşan milletlere özgü kültüre sahip evler bulunmakta ve bu evlerde yine aynı kültürlere özgü restoranlar bulunmaktadır. rusya-saratov-2Saratov şehir parkı ile doğa güzelliklerini eğlence faktörleriyle birlikte insanlara sunar. İçerisindeki yapay göl ve derecikler üzerinde deniz bisikleti keyfi yaşama fırsatı teklif eder. Eğlence makinaları insanların büyük rağbet ettiği faktörleri arasındadır. Evlenen çiftler mutlaka şehir parkını ziyaret eder. Eğlence ve gösteri mekanları ,alışveriş merkezleri ve gece kulüpleriyle hayat hızlı akar.

İklim

Saratov İklimi

Saratov’da, hava yazları sıcak ve kuraktır. Yazları ortalama sıcaklık 27-35 derecedir. Kışları ise serin ve soğuktur. Kışları ortalama sıcaklık -5/-10 derecedir

Mehmetçik Mahallesi 2576 Sokak No:2/9 Pamukkale DENİZLİ

Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00

Rusya Şehirleri

Runi Yurtdışı Eğitim Markasıdır © 2023. Tüm Hakları Gizlidir.

Hemen Arayın