Moskova Yeni (Rosnou) Üniversitesi

Moskova Sivil Havacılık Üniversitesi 1970’li yıllarda Moskova Sivil Havacılık Teknik Üniversitesi Sovyetler birliği zamanında en yoğun ve en başarılı sayılan gelişmelerden bir tanesidir. Kuruluş zamanıyla birlikte Sovyetler Birliğinin içerisinde hava taşımacılığı da önem kazanmıştır. Artık yerli halk demiryollarından çok hava taşımacılığı kullanmaya başlamıştır.

Bu sebepten dolayı ülke içerisinde yeni hava limanları kurulmuştur ve verim yaklaşık 3 kat daha arttırılmıştır. Yeni havalimanlarıyla beraber ülke içerisinde oluşan ihtiyaçlara göre uçuş desteği, geliştirilmiş hava trafik kontrolü, kalkış ve iniş sistemleri ile geliştirilmeye devam edip yeni uçak tamir tesisleri kurulmuştur. Bu şartlarda Eski Sovyet Birliği Sivil Havacılık Bakanlığı, Moskova içerisinde Sivil Havacılık Mühendisleri Enstitüsü’nü kurmaya karar verdi.

16 Nisan 1971’de Sovyetler Birliği Bakanlar Kurulu kararı ile ‘Moskova Sivil Havacılık Mühendisleri Enstitüsü’nün kuruluşunu imzalamışlardır.Üniversite’nin kuruluşunun ilk yıllarında, enstitüde toplam 2503 öğrenci vardı. Bu öğrencilerin 220’si tam zamanlı öğrenci, 2283’ü uzaktan eğitim gören öğrenciler oluşturuyordu. Üniversite’nin ilk yıllarında akademik çalışan sayısı 77 kişidir. Bunlar içerisinde 7 tanesi doktor ve 34 tanesi bilim adamı adayları şeklindedir. Ayrıca 8 professör ve 29 doçent öğretmendir.

1981 haziran’da üniversite onuncu yıl dönümünü kutladı. Bu zamana kadar enstitü 4 fakülte ve 27 bölümden oluşuyordu. 285 öğretmen vardı, bunların arasında 26 doktor ve 170 bilim adayı vardı. Üniversitede 4 bin 500 öğrenci eğitildi ve bunların yaklaşık 2.000’i tam zamanlı öğrencilerdi. 2008 ve 2013 yıllarında, Üniversite iki kez akreditasyonu başarılı bir şekilde geçirir ve sonraki yıllarda etkili üniversiteler kategorisinde sürekli olarak yer alır.