NOVOSİBİRSK ŞEHRİ

Rusya Novosibirsk Şehri

Novosibirsk Oblastı ve Sibirya Federal Bölgesi’nin başkenti ve Rusya’nın Moskova ve Sankt-Peterburg’dan sonra 1.425.600 kişilik nüfusuyla en kalabalık üçüncü kentidir. Sibirya’da bulunan en geniş kenttir.

Gezilecek Yerler

Sibirya Kolezyumu : Bu şehire gelip görmeden gitmemenizi tavsiye ettiğimiz yerlerin başında gelen ve ülkenin en büyük opera ve bale gösterilerin yapıldığı Sibirya kolezyomudur. 40 000 м² alana kurulu olan bu Kolezyum günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Bugrinskiy Köprüsü : Ob nehri üzerine bulunan ve Novosibirsk şehrinin mimarı ve anıt sembolü olan bugrinskiy köprüsü şehrin gözkamaştırıcı yapılarının başında gelir. Toplam uzunluğu 2.098 metre olan köprünün inşaatı 2014 yılında tamamlanmıştır. Merkez Sibirya botanik parkı : Şehrin en güzel yerlerinin başında gelen merkez sibirya botanik parkı nadir ve tehlike altındaki türlerin büyük bir koleksiyona sahiptir. Tropikal ve Subtropikal bitki çeşitliliğinin bir arada olduğu bu parkta harika vakit geçirebilirsiniz. Botanik park Novosibirsk şehrinde yürüyüş yapmak için harika bir yerdir

İklim

Yıl boyunca iklimde pek bir değişiklik gözlenmez. Geniş sahalara yayılan hafif yağmurlar görülür. Kışları sert geçer. Kar yağışları ve soğuk etkisini gösterir. Yaz aylarının kısa geçmesine rağmen yeterli güneşlenme olanağı bulunur. Ortalama güneşlenme süresi 2077 saattir.

Tarih

Novosibirsk 1893’te Ob nehri civarlarında yapılmakta olan bir demiryolu köprüsü mevkisinde kuruldu. Başlangıçta şehrin adı Çar III. Aleksander onuruna Aleksandrovskiy oldu. 1895’ten sonra şehrin adı yeni çar olan Çar II. Nikolay onuruna Novonikolaevskiy’e çevirildi. 1903’te şehrin yeni konumu belirlendi ve 1925’te ismi Novonikolaevsk Novosibirsk olarak tekrar değiştirildi. Novosibirsk, Rusya’nın 4. Sibirya’nın ilk kurulan şehridir.

Eğitim ve Bilim

Başta ilk 1000 üniversite içerisinde yer alan Rusya’nın Novosibirsk Devlet Üniversitesi olmak üzere Novosibirsk’de yüksek öğretim veren başlıca devlet üniversiteleri şunlardır. Novosibirsk Devlet Üniversitesi Novosibirsk Devlet Teknik Üniversitesi Novosibirsk Tıp Akademisi Novosibirsk Pedagoji Üniversitesi Novosibirsk Devlet İnşat ve Mimarlık Üniversitesi

“Runi Yurtdışı Eğitim, küresel öğrenme fırsatlarına erişimi kolaylaştırmayı veöğrencilerimizin dünya vatandaşı olmalarına yardımcı olmayı hedefler. Vizyonumuz, uluslararası bir eğitimde liderlik yaparak, öğrencilerimize sınırsız dünya görüşü, kültürel zenginlik ve özgüven kazandırmaktır.

Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00

Rusya Şehirleri

Runi Yurtdışı Eğitim Markasıdır © 2024. Tüm Hakları Gizlidir.

Bilgi Formu